Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie
19 złotych medali MP 11 srebnych medali MP 16 brązowych medali MP

Sami Hirvonen – szczyt formy musi przyjść na wiosnę!

26 / 11 / 2023Trener Sami Hirvonen od początku października jest trenerem pierwszej drużyny Szarotek i czas na pierwszy wywiad, którego udzielił fiński szkoleniowiec.

Red.: Po wielu latach w Finlandii i rocznym epizodem w Szwecji postanowił Pan zmienić otoczenie i przyjechać do Polski. Jakie są pierwsze wrażenia?Sami Hirvonen: Nowy Targ to miasto z pięknymi krajobrazami, dobrą kuchnią, a ludzie są naprawdę przyjaźni i pomocni. Dużym wsparciem jest drugi trener Rafał Sroka. Klub i drużyna dobrze mnie przyjęły, co zdecydowanie ułatwiło aklimatyzację choć tęsknię za rodziną.

Dla Nowego Targu hokej to zdecydowanie sport nr. 1. Odczuwa się to z perspektywy kogoś, kto pierwszy raz pojawił się w stolicy Podhala?Jak najbardziej, to czuć! Pozytywnie odbieram również kibiców, którzy są niesamowici, a ich wsparcie jest bardzo pomocne, co było widać w wielu meczach. Zdecydowanie są naszym szóstym zawodnikiem za co jestem naprawdę wdzięczny. Liczę, że na kolejnych meczach będzie podobnie i razem będziemy zwyciężać!

Przejdźmy do tematu drużyny – jak ocenia Pan jej postawię i sposób realizowania założeń taktycznychDrużyna prezentuje wysoki poziom zaangażowania i musimy ciężko pracować, aby osiągnąć nasze cele. Jak dotąd jestem zadowolony, lecz jesteśmy dopiero na początku naszej podróży. Szczyt formy musi przyjść na wiosnę, a wdrożenie nowego systemu gry wymaga trochę czasu – przez to inne drużyny mają 2 miesiące przewagi. Robimy postępy pod kątem fizycznym i taktycznym.

Jakie cele stawia Pan drużynie w najbliższych meczach i całym sezonieCelem jest jak najwyższa pozycja na koniec sezonu! Poza tym są pewne cele krótkoterminowe lecz to wewnętrzna sprawa drużyny.

Mając na względzie te cele planowane są ruchy kadrowe czy skład jest już zamknięty?W dalszym ciągu widzę konieczność wzmocnienia zespołu i cały czas jestem aktywny na rynku transferowym poszukując zawodników odpowiedniej jakości. Dla dobrych zawodników miejsce w składzie zawsze będzie dostępne.

Podhale to nie tylko drużyna seniorów ale również młodzież, która jest przyszłością klubu i polskiego hokeja. Jak wygląda współpraca z MMKS Podhale pod kątem jej szkolenia i wprowadzania do składu nowych zawodników?W hokeju zawodnik pełni cztery różne role sytuacyjne: napastnik z krążkiem, napastnik bez krążka, obrońca gracza z krążkiem i obrońca atakującego bez krążka. Ćwiczenie tych umiejętności u dzieci i młodzieży jest bardzo ważne. Oczywiście pierwszorzędna jest bardzo dobra jazda na łyżwach, będąca najważniejszą umiejętnością współczesnego hokeja. Na co dzień aktywnie współpracuję z Markku (Markku Kyllonen, trener drużyny juniorów występującej w 1 lidze/MHL) i wspólnie dbamy o odpowiednie szkolenie naszych młodych zawodników. Markku wykonuje świetną robotę na rzecz rozwoju młodych zawodników, a efektem jest m.in. dobra postawa Krzysztofa Jarczyka, który pokazuje się jako jako obiecujący zawodnik. Jest również spora grupa innych młodych zawodników, którzy za kilka lat będą mogli sprawić kibicom wiele radości. Jednak wymaga to ze strony chłopaków ciężkiej pracy i woli stania się dobrym hokeistą.

Stronę www dla klubu wykonała firma

Profesjonalne strony, sklepy i aplikacje internetowe