W nadchodzącym sezonie PHL trenerem drużyny zostanie legendarny zawodnik Szarotek Andrei Gusov!

Andrei Gusov urodził się 16 listopada 1969 r. w Mińsku (wówczas ZSRR) i był niewątpliwie gwiazdą Podhala lat 90. To 2-krotny mistrz ZSSR juniorów, zwycięzca Olimpiady Rosyjskiej, wicemistrz Spartakiady Narodów (1987 r.), mistrz Białorusi z Polymirem Nowopołock (1996).

Białoruski środkowy napastnik reprezentował Szarotki w sezonach 1994/95-1996/97 zdobywając tytuł Mistrza Polski 3. razy z rzędu. Zawodnik waleczny, aktywny o niesamowitym sercu do gry, który wraz z Andriejem Primą tworzył atak śmierci dominujący na polskich taflach.

Andrei Gusov jako zawodnik Podhala.

Łącznie w barwach drużyny ze stolicy Podhala rozegrał (wraz z Play-Off) 106 spotkań zdobywając 75 bramek i 53 asysty, co daje łącznie 128 pkt. w klasyfikacji kanadyjskiej. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął karierę trenerską będąc m.in. szkoleniowcem reprezentacji Białorusi U18. W czerwcu 2007 r. zdobył tytuł trenera Białorusi sezonu 2006/2007 w plebiscycie gazety “Pressboł”. Obecnie Gusov jest trenerem GKSu Tychy.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem klubów białoruskich m.in. Dynama Mińsk w lidze KHL oraz drużyn ekstraligowych Szachciora Soligorsk i Keramina Mińsk. Do jego największych osiągnięć trenerskich należy zdobycie Pucharu Spenglera z z Dynama Mińsk, 5 medali Mistrzostw Białorusi w tym 2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy. Jako trener zdobył również Puchar Białorusi. W latach 2017-2020 był trenerem GKSu Tychy, z którym dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski, Puchar Polski i Super Puchar Polski.

Andrei Gusov zastąpił na stanowisku Phillipa Barskiego, któremu pragniemy podziękować za prowadzenie drużyny w ubiegłym sezonie.